hayata kısa bir mola serisi 1

Sizler için her hafta, hayata kısa bir mola vereceğiniz ve kendimizle kalacağız bir seri hazırladım. Bu seriyi, ister okuyarak ister dinleyerek deneyimleyebilirsiniz. Kimi için kısa bir meditasyon, kimi için ise bir duraklama anı olacak bu deneyim. Her hafta farklı yerlere gideceğiz birlikte.

Sessiz bir alanda okumanızı ve okudukça hayal etmenizi istiyorum. Olabildiğince dış etkilerden uzak, kendinize ayıracağınız değerli bir an yaratalım. Eğer dinlemeyi tercih ederseniz, yine aynı şekilde sessiz bir yerde kulaklıkla ve gözleriniz kapalı bir şekilde deneyimleyebilirsiniz. Böylelikle etkisi daha yoğun olacaktır.

Sözü uzatmadan hemen hayata kısa bir mola verelim ve içimize, kendimize dönelim.

Bazen olduğun yerden, yaptığın işten, düşüncelerinden, çevrenden bunalabilirsin. Kaçma isteği duyabilirsin. Yorulabilirsin, hatta tükenebilirsin. Düşüncelere, belkilere, keşkelere boğulmuş olabilirsin. Çok mutlu ama karışık da olabilirsin. Böyle anlarda güvenli bir yer ararsın. Bir sığınak. Bu sığınak bir yer olabilir. Bir kişi olabilir. Yapmaktan keyif aldığın, zamanın durduğu bir şey olabilir. Her ne ise bugün onu gideceksin.

Nefesine odaklan şimdi. Derin bir nefes al ve ağızdan ver. Derin bir nefes al ve ağızdan ver. Bir kez daha derin bir nefes al ve ağızdan ver.

Sığınağında gözlerini aç şimdi. Neredesin? Bir bak etrafına, tanıdık bir yer mi burası? Olduğun alanı yavaş yavaş gez gözlerinle. Burası herkesten, her şeyden saklandığın bir alan mı? Yoksa sadece kendinle kalabildiğin, kendini dinlemek için verdiğin bir mola mı? Olduğun yeri gez. Çevreni tüm duyuların ile algıla. Gör onları, sesleri dinle. Kokusunu duy. Dokun her şeye. Zaman ver kendine, olduğun yeri anlamak için, olduğun yeri hissetmek için.

Yalnız mısın olduğun yerde? Yoksa yanında biri var mı? Sığınağın biri mi, yoksa kendi için mi? Odaklan sığınağına. Güvendesin. Rahatsızlık duyduğun tüm hisler geri de kaldı. Şu an huzur içindesin. Sakinsin. Nefesin rahat. Zihnin rahat. Düşüncelerden, belkilerden, keşkelerden çok uzakta olmak istediğin yerdesin. Ne yapıyorsun şu anda. Seni bu hislerden, düşüncelerden, duygulardan uzaklaştıran ne?

Sessiz sakin bir yer mi? Seni sorgusuz sualsiz dinleyen biri mi? Yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığın bir şey mi? Odaklan. Her ne ise ona odaklan. Nasıl hissediyorsun?

Mutlu, huzurlu, sakin, dingin, dengeli, rahatlamış… İçindeki sesse odaklan. Olduğun yerden, olduğun kişiden, yaptığın işten bir anlığına uzaklaş. Dışarıdan izle kendini. Bedenini gözlemle. Duruşunu izle. Yüz ifadene odaklan. Gözlerinin içine bak. Nefes alış verişini dinle. Kalbinin atışlarını hisset.

Şimdi dön içine, bu hisleri yaşamak için kaçmaya ihtiyacın var mı? Bir yerde olmaya, birine, bir şeye ihtiyacın var mı sor kendine. Olduğun anda, durduğun yerde, içinde bu huzura, güvenli alana sahip olabilir misin? Yüzündeki mutluluğu, gözlerinin içindeki huzuru, kalbindeki sıcaklığı sığınmadan, kaçmadan, kendi içinde yeşertebilir misin? Kal o anda. Zaman ver kendine. Kucakla kendini. Kabul et, hayatında güzel günler kadar zor günler de var. Başarıların kadar başarısızlıkların. Kazançların kadar kayıpların. Huzurun kadar rahatsızlıkların. Onların hepsi sana ait. Kabullen onları. Güvenli alanına dön şimdi. İhtiyacın olan tek şeye. İçine, kendine.

Derin bir nefes al ve ağzından ver. Derin bir nefes al ve ağzından ver. Hazır olduğunda gözlerini açabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s