erteliyorsan ye o kurbağayı

YE O KURBAĞAYI

Neymiş bu kurbağa diyenleri duyar gibiyim. Bu kurbağa hayat kurtarıcı bir zaman yönetim metodu.

Benim her gün kullandığım ve tavsiye ettiğim metotların başında geliyor. Daha önce 80/20 kuralını konuşmuştuk. Temeli 80/20 kuralındaki önemli bir noktaya dayanıyor aslında bu metodun amacı.

Elde edinilen sonuçların %80’ini eylemlerin, çabaların %20’si oluşturur.

80/20 kuralı

Senin kurbağan işte bu %20’lik çaba ile %80’lik değer yarattığın şey.

EAT That Frog- Ye O Kurbağayı yazarı Brain Tracy Mark Twain’den esinlenerek bu adı seçmiş kitabına. Mark Twain’e kulak verelim. “İşin eğer bir kurbağayı yemekse, bunu sabah ilk iş olarak yapmak en iyisidir. İşin eğer iki kurbağa yemekse, büyük olanı önce yemek en iyisidir.”

İşte bu kadar basit kurbağayı bulmak. Gün içinde sana en çirkin gelen, hep ertelediğin, uzun, o bir türlü başlayamadığınız iş senin KURBAĞAN. Güne onu yiyerek başla. O iş bittikten sonra öyle çok rahatlayacaksın ki. Bir dene.

Bir gece önceden hazırladığın yapılacaklar listeni gözden geçir ve bu maddeler arasından en zorlayıcı, en istemediğin iş ile güne başla. Zihninin en berrak, enerjinin en yüksek olduğu sabah saatlerine bu zorlayıcı görev ile başlarsan, günün geri kalanı senin için kolaylaşacak. En zor işini daha öğle tatili bile olmadan bitirmiş olacaksın ve günün sonunda ne kadar meşgul de olsan “ben bugün hiç bir iş bitiremedim” diyemeyeceksin. Çünkü sabahtan ilk iş, bu ertelediğin işi yapmaya başlayacaksın.

Eğer o gün için kurbağaların birden fazla ise bunları önceliklendir. Unutma en istemediğin ilki olacak. Onu bitirmeden başka bir işle uğraşmak yok. O bittikten sonra diğerine geçebilirsin. Telefonların, mail trafiklerinin, çat kapı misafirlerin az olduğu sabah saatleri, tam odakla bu işe başlaman için çok doğru bir zaman.

Hiç durma bu akşam, yarın için yapılacaklar listeni hazırla ve yarın ilk iş kurbağanı bul. Kimse seni rahatsız etmeden kurbağanla baş başa kal ve hızlıca günlerdir ve ya haftalardır başlayamadığın işi bitir.

Bu metodu uygulamadan önce kendine aşağıdaki soruları sorarak başlayabilirsin.

1. Yapmak istemediğim ama yapmam gereken işler neler?
2. Yapmak istediğim ve yapmam gereken işler neler?
3. Yapmak istediğim ama yapmam gerekmeyen şeyler neler?
4. Yapmak istemediğin ve yapman gerekmeyen şeyler neler?

Kurbağan ilk soruya verdiğin yanıtta gizli. Yapmak istediğin ve yapman gereken işlerini zaten yapacaksın önemli olan ertelediğin işleri bitirmekse, güne kurbağanı yiyerek başlamanı tavsiye ediyorum.

Planlarını küçük parçalara bölmeyi unutma.

Brain Tracy, bu kitabında bir çok tavsiye ve pratik bilgiyi akıcı bir dil ile sunuyor.

Detaylı bilgi isteyenlere mutlaka öneriyorum.

erteliyorsan ye o kurbağayı” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s