HAYATA KISA BİR MOLA 3

5 YIL SONRA

Bugün birlikte 5 yıl sonrasına gideceğiz. Hayal kuracağız. Şu anki durumdan tamamen bağımsız, 5 yıl sonraki kendimizi tanıyacağız. Sen ne istiyorsun önemli olan bu. Odaklan lütfen.

Sessiz bir alanda okumanızı ve okudukça hayal etmenizi istiyorum. Olabildiğince dış etkilerden uzak, kendinize ayıracağınız değerli bir an yaratalım. Eğer dinlemeyi tercih ederseniz, yine aynı şekilde sessiz bir yerde kulaklıkla ve gözleriniz kapalı bir şekilde deneyimleyebilirsiniz. Böylelikle etkisi daha yoğun olacaktır.


Derin bir nefes al ve ağzından ver. Derin bir nefes al ve ağzından ver. Şimdi gözlerini kapatabilirsin.

5 yıl sonraya gidiyorsun. Odandasın, alarmsız, sakin, mutlu bir şekilde yeni güne gözlerini açıyorsun. Bak bakalım. Etrafta neler var? Duvarlar ne renk? Gözüne çarpan herhangi bir şey var mı? Perdeler açık mı mesela? İçeriye güneşin ışınları süzülüyor mu, yoksa hava daha karanlık mı? İçerisi nasıl sıcak mı soğuk mu?  Herhangi bir ses geliyor mu kulağına, ya da bir koku? Taptaze bir kahve kokusu, belki de kızarmış bir ekmek? Dün akşamdan kalan bir tat var mı damağında? Bir ses kulağında.

Odaklan, gerin ve güne hazırlan.

Hadi Yavaş yavaş kalk yataktan. Odanın içindeki boy aynasına doğru git. Baştan aşağı bütün bedenine bak. Gözlerinden başla. Burnun, ağzın saçların, duruşun nasıl? Dimdik misin?  Ellerine bak, bacaklarına, ayaklarına? Baştan aşağı kendine bak, nasıl gözüküyorsunuz? Aynada sana bakan kişi nasıl? Gözlerinin içine bakabiliyor musun? Nasıl gözlerin, gülüyor mu? Gözlerinin içine bakıp kendine seni seviyorum diyebiliyor musun? 

Kalp atışlarını duy, damarlarından akan kanı hisset. İçine dön, hislerini kulak ver.

Kendine biraz zaman tanı. Gör kendini. Sev Kendini. 

Yavaş adımlarla çık odandan. Evini, yuvanı, hayalimizdeki o alanı adım adım. Önce bir kahve demlemek için mutfağa mı gidiyorsun? Yoksa dişlerimizi fırçalamak için banyoya mı? Yoksa telaşla Dün gelen maillerine bakmak için bilgisayar başına mı?

Nasıl bir gün hayal ediyorsun? Hadi küçük adımlarla gez yaşadığın yeri. 

Nasıl evde birileri var mı? Ailen, eşin, kardeşin, arkadaşın, ya da bir bebek…

Evde kimlerlesin bir bak çevrene.  Bütün odaları yavaş yavaş gez. 

Camdan dışarı baktığında ne görüyorsun? Kalabalık, arabaların geçtiği yoğun bir cadde mi? Plazaların olduğu yüksek binalar mı?  Tek katlı evlerin olduğu yeşillik bir alanda mısın? Nasıl bir yerde olmayı hayal ediyorsun? Etrafına bak, dokun eşyalara, hisset orayı. Zaman tanı kendine, en güvende olduğun yerde. 

Yavaş yavaş seni yatağından keyifle, mutlulukla uyandıran o hedefine doğru yol almaya başla. Oraya giderken ne giyeceksin? Nasıl hazırlanıyorsun?  Parfümünün nasıl kokuyor? Dişini fırçaladığında ağzında kalan nane tadını alabiliyor musun? Orda ol, yaşa, hisset, gör ve duy. 

Hadi yavaş yavaş çık evden. Gitmek istediğin yere, ağır adımlarla ilerlerken bak çevrene. Nasıl bir yerdesin.  Arkana dön ve içini karış karış gezdiğin yere bir de dışarıdan bak. Nasıl gözüküyor hayalinizdeki yuvan?

Evet, git şimdi oraya. Nereye gitmek istiyorsun, olmak istediğin yer neresi? 

Bir ofis mi, plazma mı, bir okul mu, bir ev mi, biri mi? Nereye gitmek istiyorsun? Bırak adımların seni oraya götürsün yavaş yavaş.  Yürüdüğün yola bak. Hayalinizdeki o yolda  kuşların sesini duymaya çalış. Çevrenizdeki yeşillikleri gör. Rüzgarın tenini okşayışını  hisset.

Güneşin sıcaklığını hisset. O an orada ol. Hedefine, isteğine, arzuna, tutkuna gittiğin yolda yavaş ama emin adımlarla yürü.

Geldiğin yerde ne görüyorsun? Hayalinizdeki yer nasıl bir yer? Dışarıdan bir bak. İçeri adımını atmadan önce kendine, içine bir bak.

“Ben neden buradayım, ne hissediyorum” sor kendine. Burada olmak sana ne hissettiriyor? Gitmek istediğin yer, içinde bulunmak istediğin yerdesin. Kapısındasın.

Oraya girdiğinde ne olacak hayatında, ne değişecek? Bundan 5 yıl önceki halinden ne fark var hisset. İçinde. Derinde.

Hazır olduğunuzda o ilk adımı at, derin bir nefes al ve ağzından ver. Hazırsın. Sabah seni o sımsıcak yatağından kaldıran, istediğin, arzu ettiğin yere geldin. Yüzünüzdeki gülümsemeyi, içinizdeki huzuru, kalbinizdeki heyecanı hissedebiliyor musun? İçeri girdiğinde seni ne bekliyor, nasıl bir yerdesin? Çevrende tanıdık birileri var mı? Sessiz bir yer mi burası yoksa hareketli mi?

Ne yapacaksın burada? Bir düşün, neden buradasın? Çevren nasıl? Bir bak, tüm duyularınla. Oranın kokusunu içine çek. Gözlerin her bir detayı görsün, dokun olduğun yerin duvarlarına . Olmak istediğin yerde misin? Adım adım karış karış gez orayı.

Kendine biraz zaman tanı, olmak istediğin nerde, olmak istediğin halinde, yapmak istediğini yapabiliyor musun? Tüm duyularınla deneyimleye orayı. İçine dön, kalbine.

Kalbinin atışını hisset. Yavaş mı, hızlı mı? Gülümsemeni fark et. İçindeki huzura odaklan. 

Derin bir nefes al ve ağzından ver. Derin bir nefes al ve ağzından ver. Hazır olduğunda gözlerini açabilirsin.

HAYATA KISA BİR MOLA 3” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s