İsteklerim Niçin Önemli? – 5. Gün

Bugün kendi içinize döneceğiz ve kurduğumuz hayallerin, isteklerimizin bizim için neden önemli olduğunu araştıracağız.

Bu adım isteklerimizi hedefe çevirmek yönünde ve bu hedeflere emin adımlar ile yürümek için en önemli adımlardan biri. Çünkü bazen farkında olmadan başkalarının düşüncelerini, isteklerini kendimizinmiş gibi kabulleniyoruz. Bu yönde yola çıkıyoruz ve karşılaştığımız ilk engelde pes edebiliyoruz. Çünkü içimizde bu hedef için yanan bir ateş yok, bizi harekete geçirecek bir dürdü yok.

Bu konu ile ilgili kendi tecrübemi aktarmak istiyorum sizlere. Üniversite sınavına hazırlanırken, ailem yurtdışında okumamı istiyordu. Bana bu konuda hiç bir baskıları olmadı ama hem çevremden gördüklerimle, hem de ailemin isteği ile yurt dışında üniversite okumayı kendi isteğim sandım uzun bir süre. Hazırlıklarımı da bu yönde yaptım.  Hedeflerimi ve çalışma programımı buna göre hazırlamıştım. Karşıma bir çok zorluk çıktı, tökezledim, kalktım, tekrar yavaşladım, hızlandım. Bir şekilde yoluma devam ettim. Ama içimde bir huzursuzluk vardı. Ve bir süre sonra fark ettim ki koyduğum küçük hedefleri başarmak beni mutlu bile etmiyor. Çevremdeki herkes bu duruma şaşkınlıkla yaklaşıyordu. En sonunda her şeyi bıraktım ve kendime sordum ben ne istiyorum.

Yurtdışına gitmek, buradan, çevremden ayrı kalmak istiyor muyum diye. Artılarını, eksilerini tek tek yazdım ve sonunda fark ettim ki bu benim isteğim, benim hedefim değil. Zor bir karar ile sınava 4 ay kala üniversite sınavına hazırlanmaya başladım. Başta çok çok zorlayıcıydı, çok daha fazla tökezledim ama kendi istediğim doğrultusunda verdiğim karar her seferinde beni daha güçlü şekilde ayağa kaldırdı. Başardığım en küçük şey de bile motivasyonum katlanarak arttı.


Kendime çok daha önce sormam gereken sorular ise;

Eğer hayal ettiğiniz hedefe ulaşırsanız hayatınızda neler değişecek?

Çevre, ekonomik koşullar, ilişkiler, sağlık gibi  yaşam çemberindeki yaşam alanlarınızı kullanarak bu soruya cevap verebilirsiniz

Bu hedef sizin için neden önemli ?

Bu gerçekten sizin hedefiniz mi, yoksa başkalarının isteklerini kendi istekleriniz olarak mı kabulleniyorsunuz?


Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar boşuna tüketeceğiniz enerji ve zamanı size gösterecek. Bir yola başlamadan önce mutlaka bu soruları kendinize sorun.


Öneri:

  • İsteklerin ve hayallerinin yazılı olduğu sayfayı aç.
  • Değerlerim – önceliklerim egzersizi yardımı ile
  • Tüm isteklerini gözden geçir ve bu soruları kendine sor
  • Gerçekten sana ait olan isteklere odaklan ve
  • Yaşam çemberinden yararlanarak
  • Hayal ettiğin hedeflere ulaşırsan hayatında neler değişecek bunları listele.

İstek ve hayallerinin listesine eklemeler yaptıkça bu soruları kendine sormayı ihmal etme.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s