Hayata kısa bir mola serisi 6

Şüpheci Ses

Bugün bizi sınırlayan inançlarımıza, bizi geriye çekmeye çalışan iç sesimize odaklanacağız. Bu şüpheci ses, bizi yolumuzdan alıkoyan, kendimize güvenimizi zedeleyen, motivasyonumuzu azaltan, bizi ve potansiyelimizi sınırlayan bir engel. Bugün bu iç sesin ile yüzleş ona boyun eğmediğini göster.

Sessiz bir alanda okumanızı ve okudukça hayal etmenizi istiyorum. Olabildiğince dış etkilerden uzak, kendinize ayıracağınız değerli bir an yaratalım. Eğer dinlemeyi tercih ederseniz, yine aynı şekilde sessiz bir yerde kulaklıkla ve gözleriniz kapalı bir şekilde deneyimleyebilirsiniz. Böylelikle etkisi daha yoğun olacaktır.


Şimdi rahat bir pozisyona gel ve derin bir nefes al, ağzından ver. Bir kez daha, derin bir nefes al ve ağzından ver. Hazır olduğunda gözlerini kapatabilirsin.

Zihnine, düşüncelerine doğru bir yola çıkıyorsun? Hiçbir yargı yok, tamamen özgürsün. Şimdi, zihnini rahatlat ve düşün. Yapmak istediğin ama bir türlü yapamadığın, ertelediğin ne var bu hayatta? Gitmek istediğin bir yer, başlamak istediğin bir aktivite, edinmek istediğin bir alışkanlık, ya da öğrenmek istediğin bir dil. Her ne ise şimdi onu düşün.

Zihnin sana ne diyor? İçindeki şüpheci ses sana ne fısıldıyor? Duyduğun şüpheci sese kulak ver. Kafanda, hedeflerine ulaşmak için elinden gelenin en iyisini yapmana engel olan şey, ne diyor? Dinle bu sesi. Belki sana yeterli olmadığını söylüyor, belki yeteneklerini sorguluyor. Belki zamandan şikayet ediyor, belki de imkansız diyor. Dikkatlice dinle bu sesi, seni engelleyen, seni sınırlayan bu sese, bir de bilinçli bir şekilde kulak ver.

Bu ses nereden geliyor hissedebiliyor musun? Kafandan, karnından, kalbinden, ellerinden. Vücudunun neresinde hissediyorsun sesi? Bu sesin tonu nasıl? Kalın mı, ince mi? Şiddeti nasıl yüksek mi, alçak mı? Sana bağırıyor mu yoksa kısık sesle fısıldıyor mu? Dikkatlice dinle.

Şimdi derin bir nefes al ve seni sınırlayan, seni geriye çeken, seni engelleyen o sesi gör. O şüpheci ses ne renk? Hangi renkte bakıyor sana? Parlak mı rengi yoksa mat mı? Dikkatlice incele rengini.

Seni sınırlayan, seni geriye çeken, seni engelleyen o sesi hisset şimdi. Şüpheci sesine dokun. Sert mi, yumuşak mı? Kalın mı, ince mi? Tüm duyuların ile o sesi anla, gör, hisset. Duymak yetmez onu hayatından tamamen çıkarmak için. Tüm duyularını kullan.

Şimdi o sesin vücudunda akışını hisset. Nereden geliyor, nereye gidiyor. Aşağıdan yukarıya mı çıkıyor, yukarıdan aşağı mı iniyor? Sağdan mı, soldan mı geliyor? Düz mü akıyor, kıvrılıyor mu?

Şüpheci sesine bir isim verebilir misin? Onu rengi ile görürken, dokusunu hissederken, işitirken, geçtiği yolları gözlemlerken ona uygun gördüğün isim ile seslenebilir misin?

Hadi seslen. Onu bağdaştırdığın isim ile seslen ona, rengini söyle, dokusunu söyle. “Senin farkındayım” de ona. “Senin burada, beni engellediğinin, bana zarar verdiğinin, beni kısıtladığının farkındayım” de. Ona tüm gücün ile bağır, “seni hayatımda istemiyorum” de.

Şimdi o seni geriye çeken, seni hırpalayan sesi kovma vakti. Onu kontrol ettiğini, gösterme vakti. Hadi yapabilirsin. İzlediği yolu tersine çevir önce. Yukarıdan akıyorsa aşağıdan yukarı gitsin. Sağdan geliyorsa soldan. Çıkıp gitsin bedeninden. Tam karşında gördüğün sesin rengini değiştir. Sana güven veren, güç veren renkle. Dokusunu tam tersine çevir. Yumuşaksa sertleşsin, sert ise ufala gitsin. Şimdi o sesi iyicene kıs. Sustur onu ve sen konuş. “Yapabilirim” de. Yapabileceğine inan. O sustukça, senin sesin yükselsin. Tekrarla. “Benim için önemli olana her zaman vaktim var. Benim için değerli olana her zaman enerjim var. Ben yeterliyim. Ben güçlerimin de, zayıflıklarımın da farkındayım. Ben potansiyelimin, yeteneklerimin farkındayım. Hayatımın kontrolü benim elimde. Zihnimin kontrolü benim elimde. Ben yeterliyim ve devam etmeye gücüm var. Başlamaya cesaretim var.” Tekrarla tek tek güçlü düşüncelerini ve yok oluşunu keyifle izle o şüpheci sesin. Bir kez daha ismi ile seslen ve sana boyun eğmeyeceğim de. Kontrol ben de ve sen yoksun.

Şimdi derin bir nefes al ve ağzından ver. Derin bir nefes al ve ağzından ver. Hazır olduğunda gözlerini açabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s