Pomodoro Tekniği İle Odaklanmanı ve Verimliliğini Arttır

Ders çalışmaktan proje planlamaya bir çok alanda kullanabileceğiniz basit ama etkili bir teknikten bahsedeceğiz bugün. Büyük çaplı işlere başlamakta zorlanıyorsan, dikkatin çok çabuk dağılıp yaptığın işe konsantre olamıyorsan Pomodoro’ya bir şans verebilirsin.

Pomodoro İtalyanca domates anlamına geliyor. Zaman yönetimi, çalışma, proje diyorduk nereden çıktı domates dediğini duyar gibiyim. Pomodoro’nun mucidi İtalyan Francesco Cirillo bu tekniği uygulamak için bir mutfak saatinden yararlanıyormuş ve bu mutfak saatinin şekli de tahmin ettiğin gibi domates şeklindeymiş. İsmi bu domates şeklinde zamanlayıcıdan gelmekte.

Bu teknik çok basit bir teknik olsa da püf noktaları çalışma verimini arttırma konusunda çok etkili. Maksimum odaklanma ile işlerini daha kısa sürede, daha verimli şekilde yaptığını görünce şaşıracaksın.

Teknik özelliklerinden bahsedecek olursak,  her 30 dakikalık çalışma periyoduna Pomodoro ismi veriliyor. Bu 30 dakikanın 25 dakikası çalışma zamanı 5 dakikası da mola. Ardı ardına 4 Pomodoro’yu tamamladığında uzun mola ile rahatlayabilirsin. Uzun mola sonrası tekrardan 4 Pomodoro ile devam edebilirsin. Günde 8-16 arası Pomodoro tamamlamak ideal olarak görülüyor, yani molalar dahil 4-8 saat arası çalışma süresi. Deneyerek kendinize uygun olan çalışma süresini ve tarzını keşfedebilirsiniz.

Pomodoro

Çalışma sürelerini kısaltarak başlamakta zorlanılan işlerde aksiyon almayı kolaylaştıran bir metot.

Konsantre bir şekilde yaptığın iş bir mesajla, bir maille herhangi bir şekilde bölündüğünde aynı konsantrasyonu sağlaman için 17 dakikaya ihtiyacın olduğunu biliyor muydun?

Önemli noktalar:

  • 25 dakikalık çalışma süresini üstünde uğraştığın işi bitiremedim diye uzatma. 25 dakika bitince elindeki işi bırak ve mola ver.
  • Çalışma sürene sadık kaldığın gibi 5 dakikalık mola sürene de uy. İşle, çalışma ile kesinlikle ilgilenme zihnini tazele bu süreçte. Ayağa kalkıp yürüyebilirsin, esneme hareketleri yapabilirsin.
  • Bu kurallar iç disiplini sağlamak konusunda yardımcı olacaktır.
  • Çalışma süresi boyunca bölünmelere izin verme. Telefon, e-mail … bildirimleri yok.
  • Çalışacağın her türlü materyalini çalışmaya başlamadan hazır et. Çalışmayı bölmemek çok önemli kalemim odada kalmış, notlarım diğer defterde bahaneleri ile 25 dakikayı bölmek yok.
  • Çalışacağın alanı önceden belirle. Hangi Pomodoro periyodunda hangi konular üzerine çalışacağını, projenin hangi kısmına odaklanacağını önceden belirle ki çalışma süren boyunca tam konsantre çalışabilesin.
  • Bu aynı zamanda hangi işi ne kadar sürede yapmayı planladığın ve gerçekte ne kadar süre harcadığının öngörüsünü kazandıracaktır sana.

Zamanlayıcı için Forest, Focus To do, Pomodoro uygulamaları gibi telefon bildirimlerini sınırlayan ama aynı zamanda süre tutan araçlardan yararlanabilirsin.

Pomodoro’larının raporunu tutup ölçüm yapabilirsin. Eğer bölünme olmadan tam konsantre çalışabildiysen pomodoro çizelgesine tik atabilir, tam konsantre olamadıysan ve bölündüysen çarpı atıp nedenini yazabilirsin. Bu sayede seni nelerin engellediğini fark edebilir, günün hangi saatlerinde daha verimli olduğunu görebilir ve çalışma planını bu doğrultuda değiştirebilirsin.

İleri Seviye

Bu tekniği deneyip sende işe yaradığını gördükten sonra 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola sürelerini kendi verimliliğine göre değiştirebilirsin. Önemli olan belirlediğin süreye sadık kalman ve tutalı olma. Eğer 25 dakikadan uzun bir süre odaklanabiliyorsan ve senin için optimum süre 50 dakika ise, çalışma süreni 50 dakikaya molanı 10 dakikaya çıkarabilirsin. Diğer tüm pomodoro’ları da buna göre planlamayı unutma. Sana uygun aralığı bulmak için kendini gözlemlemeyi unutma. Pomodoro analizlerini yapman ilerlemek için çok önemli.

Pomodoro Tekniği İle Odaklanmanı ve Verimliliğini Arttır’ için 2 yanıt

  1. Geri bildirim: 2/90 – LaTua
  2. Geri bildirim: 4/90 – LaTua

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s