13/90 Motivasyon Grubu

Ailelerimize, işimize, çevremize, evimize, doğaya karşı içimizde sorumluluk duygusu taşıyoruz.

Rollerimize uygun olarak dış dünyaya karşı duyduğumuz sorumluluk bizleri karar almaya, hareket etmeye teşvik ediyor.

Bu sorumluluk hissini kendimiz için kullanmaya ne dersiniz?

Ertelediğimiz işler, başlayıp da bir türlü sonunu getiremediğimiz projeler için dış dünyaya duyduğumuz sorumluluğu kullanmaya var mısınız?

Accountability- Hesap verilebilirlik bir durum veya karar için başka birine karşı sorumlu olma durumudur.

Kelime itibari ile kulağa çok hoş gelmese de devlet halkına hesap verebilir olmalı, çalışan patronuna, patron aynı şekilde çalışanına karşı sorumludur. İşler böyle düzenle ilerler.

“Hesap verilebilirlik” kavramını gelin hep beraber kendi hayatımıza uyarlayalım.

Bildiklerimizi, tecrübelerimizi eyleme geçirelim.

Sorumluluk hissi başkası bize yüklediğinde dirence, isyana hatta mutsuzluğa sebep olurken bunu biz kendi kendimize benimsediğimizde hayatımıza düzen katar.

Bu yüzdendir ki spor yapmak için özel antrenörlere para öderiz.

Diyet yapmak için diyetisyene gideriz.

Bazen yapmak istediğimiz şeyleri yapabilmek için kontrol edilmeye, birine hesap vermeye ihtiyaç duyarız.

Gelin bu durumu lehimize çevirelim.

Motivasyon Grubu

Eğer ki yapmak istediklerimizi net şekilde yazmak, kendine taahhüt vermek, kendi kendine sorumluluk duymak işe yaramıyorsa bu hedeflerine birlikte ulaşabileceğin bir ya da birden fazla kişi ile bir motivasyon grubu kurabilirsin.

Birbirinize karşı sorumluluk, hesap verebilme dürtüsü tek başına bir şeyi yapma ihtimalinden çok daha fazlasını kazandıracak sana.

Çok yorgun hissettiğin bir iş çıkışı, spor salonuna gitmeyi pas geçmek, seni motive eden bir arkadaşın ile birlikte gitmeyi iptal etmekten çok daha kolay bir seçimdir.

Karşı tarafa karşı kendini sorumlu hissedersin, ona gitmeyeceğini söylesen de onun gitmesi seni harekete geçirir, motive eder.

Motivasyon grubunu seçerken dikkat etmen gereken önemli nokta ise o kişi ya da kişilerin de seninle benzer amaçları olmasıdır.

Eğer bahanelerine onay arıyorsan ve bu grup bahaneleri onaylamak için varsa doğru yerde değilsin.

Hedef belirleme etkinliğinden beri birbirimizi her geçen gün ileri götürdüğümüz bir motivasyon grubu oluşturduk. Hiç birimiz daha önce birbirini tanımıyorduk. Bu kişilerin tek ortak noktası LaTua’ydı. Birbirimizi tanıdıkça, ortak amaçlarımız olduğunu fark ettik.

Düzenli spor yapmak, daha çok okumak, daha çok yazmak ve üretmek ortak amaçlarımızdan bazıları ve biz tüm bu amaçlarımıza birlikte ilerliyoruz.

Ortak okuduğumuz kitapları her salı akşamı uzun uzun konuşuyoruz. Birbirimize öneriler veriyoruz. Tavsiyeler alıyoruz. Yazma etkinlikleri düzenliyoruz, yoga yapıyoruz…

Çoğumuzun okuma listesinde olan ama bir türlü başlayamadığı Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını hep beraber okuyoruz mesela. Ben dahil bir çok kişinin tek başına bırakma olasılığı yüksek olan bu kitabı biz keyifle her salı kendi tecrübelerimizle, birbirimizin bakış açıları ile konuşuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığım 90 gün 90 dakika 1 işe odaklanma etkinliğini herkes kendi ihtiyaçlarına göre düzenledi ve her gün tamamladıktan sonra birbirimiz ile paylaşıyoruz. O gün eğer biri yapamadıysa yapamadığını da paylaşıyor ve biz onu yapması yönünde motive ediyoruz.

Ve güzel tarafı ne biliyor musunuz, işe yarıyor.

Kimi aralıksız kitap okuyor, kimi çocuğu ile verimli zaman geçiriyor, kimi yazıyor, kimi çalışıyor, kimi egzersiz yapıyor bu süreçte. Yaptıklarımız aynı değil ama amacımız aynı.

Birbirimizi motive ederek, daha sağlam, daha verimliyiz.

Her gün iyi ki böyle güzel bir grubun parçasıyım diyorum.

Hadi bildiklerimizi uygulama vakti.

Ertelediğiniz, yapmak isteyip de bir türlü başlayamadığınız, başladığınız ama devamını getiremediğiniz tüm işler için kendinizi sorumlu hissedeceğiniz, sizinle benzer amaçları olan bu değerli insanları bulun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s