21/90 Okumak

Life S.A.V.E.R.S

Okumak, Okumak ve Okumak

Telefonun okumak istediğin kitapların ekran görüntüleri ile dolu, kütüphanende daha önceden aldığın ama okuyamadığın kitaplar tozlanıyor ve sen kitap okuma alışkanlığı edinmek istiyorsun.

Kitap okumak tatilde, sahilde denize karşı ayaklarını uzatırken yaptığın bir aktiviteden fazlası değil ama sen okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsun.

Bu alışkanlığı nasıl kazanabilirsin?

Güzel bir haberim var.

Sabah ritüeline ekleyerek.

Okuma ihtiyacı barut gibidir bir kere tutuşunca artık sönmez.

VIctor Hugo

Egzersiz için konuştuğumuz mikro kazanımları okuma planın içinde kullanabilirsin.

Kısa süreli bile olsa her gün.

Sabah saatlerinde, çevrende herkes uyurken okumaya ayıracağın yarım saatlik bir süre ya da 10 sayfalık kısa bir okuma hedefi ile bu değerli alışkanlığı edinebilirsin.

Sharma, 5 am Club’da, “okumak” için çağımızda bizim için oldukça yabancı bir kavram diyor. Ve ekliyor, sabahları size ilham verecek, yol gösterecek kişilerin biyografilerine göz atın. Uzmanlaşmak istediğiniz alanlarda makaleler okuyun. Son gelişmeleri takip edin, kişisel ustalık, yaratıcılık, iş kurma üzerine sesli kitaplar dinleyin .

Sabah Ritüelimde Okuma

Ben her sabah alanında klasikleşmiş kitapların özetlerini okuyup LaTua Kitap Ajandamda okuduklarımın analizini yapıyorum. İlgimi çeken kitapları daha detaylı araştırıyorum. Üzerine yazılmış analizleri okuyorum ve tüm kitabı okumak üzere okunacaklar listeme ekliyorum. Her sabah yaklaşık 15-20 dakika boyunca, bir çok alanda farklı yazarların düşünceleri ile güne başlıyorum.

Sabah ritüelimde yararlandığım kitap serisi:

50 Kişisel Gelişim Klasiği – Tom Butler –Bowdon

50 Başarı Klasiği – Tom Butler –Bowdon

50 Psikoloji Klasiği – Tom Butler –Bowdon

50 Felsefe Klasiği – Tom Butler –Bowdon

50 Zenginlik Klasiği – Tom Butler –Bowdon

50 Spiritüalizm Klasiği – Tom Butler –Bowdon

Özet Kitaplara Ulaşabileceğin Uygulama Önerileri:

Uygulamaların içinde her gün 1 adet ücretsiz kitap özeti oluyor. Ben üçünü de kullanıyorum. Yabancı dilde okumalarımı uygulama üzerinden yapıyorum.

  • Bir Yudum Kitap – Türkçe
  • KitUp – İngilizce – Türkçe – Rusça
  • Blinkist – İngilizce – Almanca

Sabah okumalarım haricinde her gün son birkaç aydır gün içinde 2 ya da 3 ayrı kitap okuyorum. Bu kitaplardan minimum 20 sayfa okuma hedefim var. Genelde başına oturup okumaya başlayınca 20 sayfadan çok daha fazla okuma yapıyorum. Bu şekilde okumaya ayırdığım süre katlanarak artmaya başladı.

Motivasyon grubumuzla yaptığımız 90/90/1 etkinliğinde kitap okuma popüler bir seçenek. Grubumuzdaki bir çok kişi bu kesintisiz zamanı, kendilerine göre ayarladıkları okuma saati olarak değerlendiriyor.

Okumaya zamanım yok diye düşünme. Unutma az hiçten fazladır. Her gün 10 sayfa bile okusan mikro kazançlar ile kısa sürede kendine büyük bir yatırım yapmış olacaksın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s