23/90 5 am Club

Rüyaları gerçekleştirmenin en kısa yolu uyanmaktır.

Emerson

“Kendine, kişisel gelişimine, önemli işlerine zaman ayırmak için sakin bir zaman aralığına ihtiyacın var.”

Bu zamanı nasıl yaratacağım sorusuna diğer bir cevabı 5 am Club kitabı ile çok satan yazar Robin Sharma veriyor.

20/20/20 Formülü.

Kitabın adından da anlaşılacağı gibi kitap, sabah 5’te güne başlamış olmak ve 5.00 ile 6.00 saatleri arasını kendine, gelişimine odaklanarak değerlendirmek üzerine.

Sabah mucizesi ve 5 am Club sabah erken kalkmanın önemini vurguluyor ve erken uyanabilmek için ipuçları veriyor. Neden güne erken başlamamız lazım, bu saatleri nasıl daha verimli hale getiririz ve bu saatlerdeki gelişimimiz ile maddi manevi tatmin olacağımız bir hayatı nasıl inşa ederiz sorularına cevap veriyor.

Bu iki kitap benim sabah ritüellerime en çok ilham veren kitaplar oldu ve gerçekten uyguladığım günden bu yana her sabah yataktan hevesle kalkmama sebep oldular. Bir gün bile ara vermedim.  

Hatta bu süreçte sabah ritüellerimi hep eklemeler yaptım. Egzersiz süremi arttırdım, meditasyonu daha uzun yapmaya başladım. Okuduğum kitapların sayısı bazen 3 çıktı. Blog yazılarımı sabah ritüelime ekledim. Sonuç olarak yaptıkça daha çok yapasım geldi ve uyanma saatlerimi geriye çekmeye başladım. Ardından aklıma takılan bir soru oluştu.

Aldığım uyku yeterli mi?

Bu sorunun çok önemli olduğunun farkına vardım ve araştırmaya başladım. Alanında uzman, uyku bilimci Matthew Walker’ın “Niçin Uyuruz” adlı kitabı ile yolum kesişti. İlerleyen günlerde seninle Walker’ın birbirinden önemli araştırma sonuçlarını da paylaşacağım. Ama özetle sabah erken kalkıp güne acelesiz, kendine zaman ayırarak başlamak kadar önemli hatta daha da önemli bir şey varsa o da güne yeterli uykunu alarak başlamak.

Sabah Mucizesi Life S.A.V.E.R.S metodu ve 5 am Club 20/20/20 formülleri özünde aynı tavsiyeleri veriyor.

Duygusal, sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişime odaklanan, hayat kalitesini arttıran alışkanlıklar elde etmek üzerine hem motivasyon sağlıyor, hem de harekete geçmek üzere sağlam formüller sunuyor. Sharma, sabah saat 5.00 ile 6.00 arasını “Zafer Saatleri” olarak adlandırıyor.

20/20/20 formülünün detayları ile yarın buluşmak üzere.

Niçin Uyuruz- Mathew Walker

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s