24/90 20/20/20 formülü

20/20/20 Formülü

Sharma’nın Zafer Saatleri olarak adlandırdığı 20 dakikalık 3 periyottan oluşan zaman aralığı. Toplamda 60 dakikalık bir sabah ritüeli.

Sharma bu formülü ile sabah saatlerindeki verimliliğini arttıracak bir sitem sunuyor. 20 dakikalık periyodları 3 ayrı kategoriye ayırıyor ve her bir kategori için sabah mucizesinde üstünden geçtiğimiz aktivitelere yer veriyor.

  • 20 dakika Hareket – Move
  • 20 dakika  Yansıtma – Reflect
  • 20 dakika Gelişme – Grow
20/20/20 formülü 5 am Club’dan esinlenerek

Sharma’nın formülü daha detaylı ve sıralı ama yine de kendinize uygun şekilde şekillendirebilirsiniz.

İlk olarak, güne terleyerek başlamayı tavsiye ediyor Sharma. Hatta 5 am Club’da baş karakterin bu formülü ilk uyguladığında spor kıyafetleri ile uyuduğunu ve spor ayakkabılarını yatağın yanı başına koyduğunu, böylelikle ilk iş egzersiz yapmak için doğru ortamı hazırladığını belirtiyor. Fiziksel gelişimi destekleyerek daha az stres ile güne başlamak, daha odaklı ve enerjik bir sabaha davet ediyor seni.

Güne yoğun egzersiz yaparak başlamalısın. Bu pazarlığa açık değil. Aksi takdirde 20/20/20 Formülü işe yaramaz ve 5 am Club üyeliğini geri alırım.

RobIn Sharma

Sonraki 20 dakikalık periyot için ise duygusal ve ruhsal gelişime yönlendiriyor. Kendini dinleyerek, duygularını yazarak, dua ederek, meditasyon yaparak pozitif bir sabah ve yoğun bir yaratıcılık için alan açıyor.

Sakinlik toplumumuzun yeni lüksü

RobIn Sharma

Formülün son 20 dakikası ise zihinsel gelişim üzerine. Hedefleri gözden geçirme, çalışmak, okuma yapmak gibi belli konular üzerine odaklanmayı tavsiye ediyor. Kariyer ve yaşam gelişimi, önemli konulara zaman ayırabilmek, kişisel gelişim için ayrılmış kısa ama verimli bir zaman.

Bundan 20 yıl sonra, yapmadığın şeylerden, yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın… Araştır, hayal et, keşfet.

Mark Twaın

  • İlk yirmi dakika terle
  • İkinci yirmi dakika farkındalığını arttır ve potansiyelini keşfet
  • Son yirmi dakika odaklan ve uzmanlaş

Araştırmalar önceden belirlenmiş planların ve stratejilerin odaklanmayı ve yapılacak şeylere karşı disiplin göstermeyi arttırdığını göstermektedir. O nedenle ihtiyacın olan maddeleri bir sözleşme gibi bir kağıda yazarak kendine özel sabah ritüeli oluşturmaya hemen başlayabilirsin. Dene,yanıl, gör ve senin için en uygununu uygulamaya hemen yarın sabah başla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s