28/90 Sirkadiyen Beslenme

Sabahları bir kahve ile geçiştirilen kahvaltılar, akşam geç saatlerde yenilen hazır yemekler, yatmadan önceki masum tatlı kaçamaklar…

  • Günümüzde hazır yemeğe olan ulaşım kolaylığı
  • Market ve her türlü yemeğin istediğimiz an kapımızda hazır olması,
  • Kafein alımı ile uykunun bastırılması
  • Gece geç saatlerde mide kazınması,

Gün batımı sonrası yeme alışkanlığını arttıran faktörlerden.

Bu durumu en çok tetikleyen şeyin gıdalara ulaşımın kolaylığı olduğunu düşünüyorum. Aman gece gece kim uğraşacak hazırlamakla deyip üşendiğimiz günler geri de kaldı. Saat kaç olursa olsun kapımıza kadar envai çeşit yemek, tatlı, paketli gıda, kısaca her şey geliyor. Bir de üstüne geç saatlere kadar ayakta kalmak eklenince eh mide kazınıveriyor.

Napalım? Tüm gün çalıştın, belki mesaiye kaldın, bir de bugün, kahvaltıyı kahve ile geçiştirmiştin zaten, şu yeni açılan suflecinin beyaz çikolatalı suflesini de ne zamandır merak ediyorsun. Eh, sistemde kredi kartında kayıtlı zaten tek tuşa basman yeterli.

Hayatımızı kolaylaştıran mucizevi teknolojinin, efendin olduğu anlardan biri.

Biyolojik saatle uygun, vücudu yormadan nasıl beslenebilirsin?

Sirkadiyen Beslenme

Vücudun yaklaşık 24 saatlik döngüsüyle uyum sağlayan beslenme tipi. Biyolojik saate uygun gün ışığı ile başlayan ve gün batımı ile sona eren beslenme şekline sirkadiyen beslenme deniyor. Gün batımı sonrası, sirkadiyen ritme bağlı olarak vücut kendini fizyolojik ve hormonal olarak uyumaya hazırlıyor. Vücut ısısı düşüyor, metabolizma yavaşlıyor.

Sindirime yardımcı organlar, mide, karaciğer, pankreas .. paydos etmeye hazırlanıyor. Senin gibi mesaiye kalmaya pek niyetleri yok.

Gece geç saatlerde yemek yediğin zaman, buna bağlı olarak vücut yemekleri sindirmek için büyük bir çaba harcıyor. Dinlenmeye geçmiş, tüm gün canla başla çalışan organları işe tekrar çağırıyor. Bu da vücut, dinlenmeye hazırlanırken onu başka işlerle oyalayıp uykuyu erteletiyor. Hazımsızlık yapıyor, karnı ağrıtıyor. Bel çevresinde istenmeyen görüntülere davet çıkarıyor.

Gün batımı sonrası sanki oruç tutuyormuş gibi yeme ve içmeye bir sonraki güne kadar ara vererek sirkadiyen ritme uygun beslenebilirsin. Bu konu hakkında detaylı araştırma yapmak için güvenilir kaynaklardan “Ayurvedik beslenme ve aralıklı orucu – intermittent fasting – araştırabilirsin.

Yine çok iyi bildiğimiz ama uygulamadığımız bilgilerden biri ile karşı karşıyayız.

Seçim yine senin.

Geç saatlerde dilediğin gibi yiyebilir ve vücuduna kötü bir patron olup ek mesai yaptırabilirsin ya da vücudunun düzenine uyum sağlayıp onunla iş birliği yapabilirsin.

28/90 Sirkadiyen Beslenme” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s