55/90 Motivasyon Dost Mudur?

Bir şeyleri değiştirmek için motivasyona güvenebilir misin?

Muhtemelen hayır.

En çok bana sorulan sorular

“Nasıl motive olabilirim?”

 “Motivasyonumu nasıl koruyabilirim?”

Motivasyon parti arkadaşı gibidir, bir gece için iyi ama seni havaalanından almak için güveneceğin biri değil.

BJ FOGG

Motivasyona bel bağlayıp yola çıkarsan üzgünüm ama yoluna çıkan tüm engellerde yerle bir olursun. Motivasyon başlamak için iyidir ama asla güvenilir değildir.

Motivasyonu içinde bulabilir, ceza ödül sistemi ile dışarıdan edinebilir ya da bağlama göre kazanabilirsin. Örneklerle gidelim.

İç Motivasyon

Mesela, üniversite sınavına hazırlanıyorsun ve kazanmak istediğin okul için gerekli, düzenli çalışmayı kimsenin etkisi olmadan kendi kendine yapıyorsun. Zaten bunu yapmayı kendin istiyor ve isteğin hiçbir dış koşul olmadan seni motive ediyor olabilir.

Dış Motivasyon

Veya ailen istediğin okulu kazanman karşılığında sana araba alacağını söylemiş olabilir ve araba motivasyonunu dıştan arttırabilir. Havuç, sopa sistemi iç motivasyonu olmayan kişiler için sıklıkla kullanılan bir sistem olarak karşımıza çıkar.

Bağlam

Arkadaş çevren düzenli bir çalışma içinde ve onların yanında çalışma isteğin artıyor olabilir, bağlam, bulunduğun yer ve kişiler senin motivasyonunu arttırabilir.

Örneklerde olduğu gibi bağlam, kişiler, durumlar ortadan kalktığında motivasyonu korumak çok da kolay değildir.

Motivasyonunun güvenilmezliğinin bir başka nedeni ise bir davranışta bulunmak için onu yapmak ve yapmamak konusundaki isteğinin birbiri ile yarış halinde olmasıdır. Mesela hafta sonu evde kalıp ders çalışmak istiyor olabilirsin ama bir yandan da arkadaşların “sinemaya gidiyoruz hadi” diye aradığında onlar ile dışarı çıkma isteği ağır basabilir.

Bu nedenle motivasyon dalgalanır. Artar ve azalır.

Bu dalgalanmanın en güzel örneği spor salonuna ilk yazıldığın günlerde olur. Öyle motivesindir ki haftanın dört, beş günü gidersen sonra zamanla o motivasyon azalmaya başlar ve pas geçmeye başlarsın. Aralar uzar, bir bakmışsın üyeliğin bitmiş bile. Bunu bilen satış pazarlamacılar da aylık değil, yıllık üyelik yapmak üzere seni bol bol indirimler ile motive ederler. İlk andaki motivasyon patlaması zamanla dalgalanarak azalmaya başlar.

Motivasyon kesinlikle güvenilir bir dost değildir. Seni bir süreliğine istediğin yere taşır ama ilk engelde dalgalanmaya, diğer istekler ile yarış haline girmeye başlar ve kazanması da pek muhtemel değildir.

Motivasyon başlamak için çok yararlıdır. Ama sürdürmek için motivasyona ihtiyaç duymaya başlarsan

 “MOTİVASYONUM YOK”

“MOTİVASYONUMU KORUYAMIYORUM”

gibi cümleler ile kendini aşağı çekmeye başlarsın.

Motivasyon uzun dönemli değişim için kazanan bilet değildir.

BJ FOGG

Peki sürdürmek için ne yapacağım? Kalıcı motivasyonu nasıl sağlayacağım? Sorularına cevap aramaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s