58/90 Dene, Yanıl, Hata Yap

İrade ve motivasyonun güvenilmez doğasını alt etmek için çıktığımız yolda Fogg Davranış Tasarım Modelinin ilk üç adımı geride bıraktık.

 • Önce içten içe değiştirmek istediğin durumu, arzunu, isteğini gözden geçirdin.
 • Sonra bu değişim için yapılabilecek eylem seçeneklerini keşfettin.
 • Son olarak ise bu eylemlerden hangilerinin “Altın Davranışlar” olduğunu analiz ettin.

Şimdi ise benden yüzlerce kez duyduğun bir adımdayız.

ADIM 4: Küçük Başla.

Bunu neden yüzlerce kez söyledim. Çünkü işe yarıyor. Şu an yaptığım, yapabildiğim her şey en küçük hali ile başladı ve zamanla büyüdü. Hiçbir motivasyona ihtiyaç duymuyorum çünkü hayatımın bir parçası haline geldi.

Tatilde olmam, şehir dışında olmam, çok yorucu bir gün sonu eve gelmem, çok keyifli, bol danslı bir gece sonrası hiç fark etmiyor. Yapıyorum, yapabiliyorum çünkü artık herhangi bir motivasyona, iradeye ihtiyaç duymuyorum. Yapamazsam bile kendimi suçlamıyorum çünkü ertesi gün yapacağımı biliyorum.

Kolay oldu mu?

Olmadı.

Nasıl yaptın?

Deneye, yanıla. Benim için en uygun olanı bulana kadar devam ederek.

Senin için en uygun olanı nasıl buldun?

Küçük başlayarak.


Örnekle gidelim hadi.

Pandeminin başı, herkes gibi evde olduğum ve hareketimin minimuma indiği, yoga derslerimin iptal olduğu günler. Evde yoga furyasından bir haber, kara kara ne yapacağımı düşünürken kendimi Instagram’da yoga videosu izlerken buldum ve hemen YouTube’u açıp evde yoga deryasının içine düştüm. Hadi dedim, dene. Anlık bir dürtü ile önüme gelen bir videoyu açtım ama anlık bir “aha moment” yaşadım. Yoga matım yok ki benim. Neyse vazgeçmedim, üstümü değiştirdim, yanıma suyumu aldım ve halının üstünde videoda söylenenleri yapmaya başladım. Ve tabii ki halı, hiç bilmediğim bir eğitmenin sesi, bilgisayar ekranı, kedimin şaşkın bakışları ve aşağı bakan köpeğe her geçtiğimde altıma uzanışı derken asla keyif almadığım bir pratikle sonlandırdım.

HATA 1: Sadece Tahminle, Metodoloji Olmadan Yola Çıkmak

Evde yoga bana göre değildi.

Zaman geçtikçe evde yogaya bir şans daha vermeye ama bu sefer tatminler ile değil bir metodoloji ile bunu yapmaya karar verdim ve ilk iş kendime bir mat aldım. Çevremdekilerin önerileri ile, internet üzerinden canlı bir ders için yerimi ayırttım.

Yine yeniden bir hüsran çünkü başkalarının önerileri, inanılmaz bir eğitmen, harika bir yoga matı, hadi canlı yayın, akşam bir buçuk saat birlikte terliyoruz cümleleri ile motivasyonum tavan yaptı.  Sonrasında kocaman bir hayır, evdeki hesap, yoga matına uymadı. Telefonum çaldı, kapı çaldı, bilgisayara bir çok mail düştü, canlı yayın kesildi, benim motivasyon yerle bir oldu. Evde yoga hayali bir kez daha suya düştü.

HATA 2: Başkasında İşe Yarayan Sende de İşe Yarayacak

Yine gaza geldiğim, motivasyonumun patladığı ya da sadece can sıkıntısından patladığım bir gün evde yoga için son bir şans verdim ve bu sefer kendi metodumla ilerledim.

Yoga matımı serdim ve kimsenin beni rahatsız edemeyeceğini bildiğim, sabahın ilk saatlerinde bana iyi gelen bir pratik olan güneşe selam ile başladım. Sadece 5 dakika. Hissede hissede, keyif alarak, sadece 5 dakika yoga yaptım. Sonraki bir hafta yataktan kalkar kalkmaz büyük bir hevesle üstümü değiştirip, matımı sermeye başladım. Her gün sabah ilk iş 5 dakika da olsa güneşi selamladım. Küçük adımlar ile evde yoga yapabildiğimi gördüm, yapabildikçe keyfim arttı ve daha çok yapmak istedim. Zamanla akışımı uzattım, YouTube’dan araştırmalar sonucu bana uyan pratikler buldum. Ve ta ta başardım. Küçük alışkanlığım, zamanla hayatımın bir parçası, sabah ritüelim vazgeçilmezi haline geldi. Bu süreçte, bir çok kez şehir dışına çıktım, tatile gittim ama yogayı hiç es geçmedim.

Altın davranışımı deneye yanıla, yavaş yavaş buldum. Benim için uygun koşulları sağlayan, yapabildiğim, yapmak istediğim ve etkili bir davranışı, hayatıma davet etmiş oldum.

Neden mi anlattım bunu?

 • Çünkü ben yaptıysam sen de yapabilirsin.
 • Denemekten vazgeçme, bana uyan sana uymaz, sana uyan bana uymaz.
 • Sen kendini en iyi tanıyansın ve sana uygun olanı bulacaksın.
 • Vazgeçme, dene, hata yap. Yine dene, yine hata yap.
 • Hata yapmaktan korkma. Hatalarından çıkarım yapmamaktan kork.
 • Sonunda senin için en uygun Altın davranışı bulacaksın.
 • Küçük, büyük deme, katlanıp artacak hiç merak etme.
 • Önemli olan ilk adımı atabilmek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s