71/90 EV NEDİR SENCE?

Bugün beni düşündüren, düşündükçe hüzünlendiren, hüzünlendirdikçe kendime getiren bir soru ile karşılaştım.

Ev nedir senin için?

  • Dört duvarı ile başını soktuğun bir yer mi?
  • Lükslüğü ile kendi gururlandığın bir alan mı?
  • Sıcaklığı ile kendini iyi hissettiğin bir sığınak mı?
  • Herkesten, her şeyden kaçtığın sadece sana ait bir oda mı?
  • Sırtında taşıdığın bir yuva mı?

Sordum kendime, yaşağım yer, bu ev benim için ne ifade ediyor diye.


Ben liseye geçtiğim sene, kör bir cesaret ile ailemi, arkadaşlarımı, yaşadığım evi, her şeyi bırakarak daha önce hiç gelmediğim bir şehre taşındım. Yaşadığım yere 350 km uzaklıkta, uçsuz bucaksız bir şehre, İstanbul’a. Babamla bir hayalimiz vardı, annem ne kadar destekliyor gibi gözükse de içten içe istemiyordu, 14 yaşındaki kızının yuvadan bu kadar erken uçmasını. Ben kendime aslında hiç sormadım gitmek istiyor muyum diye, o hayal bana mı aitti, onu bile bilmiyorum. Farklı gelmişti, çabalamam gerekiyordu ve ben de çıktım o yola.

Liseyi kazandığım sene, bir çok kişinin puanları aynıydı ve okula girmeme rağmen yurt odasını ocak doğumlu olduğum için kaçırdım.

Annem o gün neredeyse yalvardı müdüre, “yukarı ile bir konuşsanız”, son çare.

Müdür de açtı ellerini, bozuk aksanı ile “sen bir konuşmayı dene istersen yukarısı ile..”

Duaya kalmıştı işimiz. Babam, yurt olmazsa kesinlikle, olmaz dedi. Başka okullara bakarız. Annem, ne kadar istemese de benim gitmemi, gözlerimin içine baktı ve istiyor musun dedi bana. İlk defa düşündüm o güne kadar istiyor muyum gerçekten diye. İstiyorum, dedim gözlerim yaşlı bir şekilde. Annem ilk defa babamın sözünü çiğnedi ve ön kaydımı yaptırdı, babam arabada beklerken.

Birilerinin vazgeçmesini bekleyecektik. Müdürün dediği gibi annem ellerini açtı yukarı, beklemekte olduğumuz birkaç gün. Sonra bir telefon geldi anneme. Sizin gibi 2 öğrencimiz daha var, okulun çok yakınında bir lojmanda 3 öğrenci yurt gibi yaşayabilir dediler. Yeni bir umutla, atladık geldik ikinci kez İstanbul’a. Dualar bir şekilde kabul oldu ama bu fikir pek de içine sinmedi ailemin. Okul bizi o 2 öğrencinin ailesi ile tanıştırdı, biri son dakika vazgeçmişti. Kaldık 2 aile. Akmerkez’in önünde buluşmak üzere sözleştik. Kırmızı paltom var, saçlarım sarı, beyaz araba …

Bize, okulun önerdiği ev küçücüktü ve çok eskiydi. On dört yaşında iki kız kalacağımız, başımızda bir anneanne, babaanne, değişimli bizimle ve evle ilgilenecek bir abla olacağı için daha büyük bir ev arayışımız başladı. İki aile o an tanışmamıza rağmen kenetlendik, günlerce bir aşağı bir yukarı, emlakçılar ile ev ev gezdik.

Bu süreçte, bize deniz manzaralı evleri de gezdirdiler, istinat duvarına bakan daireleri de. Birinin deniz manzarası tuvalet camından sarkınca anca gözüküyordu, biri lebi derya boğaza karşı. Kiminin balkonundan, aşağıdaki arabalar oyuncak gibi gözüküyordu, kimi, apartmana girince eksi üçüncü katta, gökyüzünden bir haber duvara bakıyordu. Sonunda artık annemin pozitifliği tükendi ve “dönelim mi evimize” dedi. Umutsuzluk içinde, evimize dönmek üzere yola çıktık ve köprü trafiğinde dur kalk ilerlemeye başladık. İşte o anda bir ilan gördü annem. Hadi bismillah, son şans dedi ve hemen aradık, kocaman bir ev, harika bir lokasyon, kesin bir sorun var bu evde diyeceğimiz kadar az bir kira. İnanamadık önce ve hemen diğer aileyi de çağırdık, 4 günlük 27 ev maceramızın sonuna geldik ve sıkıştık elleri. İstanbul maceram da böylelikle başlamış oldu.

Ev senin için nedir deyince ilk aklıma gelenler işte bunlar oldu.

14 yaşında, kocaman bir şehirde, annemin, Ah İstanbul şarkısı eşliğinde hıçkırıkları. Babamın bir sabah kafasını direksiyona gömüp, kızımız gitti Menije diye akıttığı göz yaşları. Hiç tanımadığım biri ile paylaştığım 4 duvar.

Hüzünlendiren kısmı geçtik neyse ki, düşündüren kısma adım adım ilerleyelim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s