74/90 KENDİNİ BİL

Apollon’a adanmış Delfi Tapınağının giriş kapısında belki de dünyanın en büyük sırrı yazar.

Kendini Bil.

Felsefe, psikoloji, tasavvuf, Budizm, Tao, Eski Ahit, Yeni Ahit, Kur’an ve sayamayacağımız bir çok inanış özünde bize aynı mesajı verir.

Kendini Bil.

Çünkü, Seneca’nın da dediği gibi “insan tüm yolculukların sonunda yine kendisine varır.”

Koçluk uygulamalarında sıklıkla kullanılan Johari Penceresi ile önce küçük bir görselleştirme yapacağız. Ardından da sana, kendini bilmek ve ardındaki izi görebilmek adına küçük bir egzersizden bahsedeceğim.

Johari Penceresi  1950’li yıllarda Joseph Luft ve Harry Ingram tarafından ortaya atılmış bir  kavram. İnsanın kendisi hakkında ve başkalarının onun hakkında bilip bilmediklerini görselleştiren bir model.

JOHARİ PENCERESİ

Açık Alan: 

Kişinin başkalarına anlatmaktan çekinmediği, kendisinin de tam olarak farkında olduğu özellikleri kapsar.

Kolay gözlemlenir, kişi tarafından saklanmayan, iç dünyada ne ise dış dünyada da aynı şekilde sergilenen özelliklerin bulunduğu alandır. Amacımız bu alanı genişletmek ve kendimiz hakkında bildiklerimizi arttırmak.

Kör Alan:

Kendimizin farkında olmadığı ama başkalarının bizim hakkımızda sahip olduğu bilgileri içeren alandır. Bu alan ne kadar küçülür ve birinci alan ne kadar büyürse, kendimizi bilmek yönünde adım atmış oluruz.

Nobel, hatalı ölüm haberi gazetede yayımlandıktan sonra hiç farkında olmadığı bir şeyi öğrendi. “Ölüm Taciri ” olarak zihinlere kazındığını. Bugünkü egzersizde amacımız tam olarak; bu alanı küçültüp, başkalarının bizde gördüğü ama bizim göremediğimiz şeylerin farkına varmak olacak.

Gizli Alan:

Kişinin kendi hakkında farkında olduğu ama dışarıya yansıtmadığı tarafıdır. Adı üstünde bu kısım gizlidir, iç dünyamız dış dünyaya yansımaz. Paylaşılmak istenmeyen ve bilinçli olarak saklanan yönlendir.

Bilinmeyen Alan:

Başkaları kadar kendimizin de farkında olmadığımız yönleri kapar bu alan. Bu alan genişledikçe kişi hem kendinden hem de çevresinden uzaklaşmaya başlar.


Kendimizi bilmek ve ardımızdaki izin farkına varabilmek için Hal Elrod, Muzice Sabah kitabında basit bir egzersizden bahsediyor.

Geri bildirim Al

Elrod’un kendisinin de uyguladığı bu yöntemi, ben de kısa süre önce uyguladım ve başkalarından benim hakkımda samimi görüşler topladım. Kendimde hiç de farkında olmadığım birkaç özelliği, bu uygulama ile 1. alanıma taşımış oldum.  

  • Seni farklı derecelerden iyi tanıdığını düşündüğün kişilerden samimi bir geri bildirim iste.
  • Bunu yazılı olarak yapmak da fayda var, e-mail, sosyal medya, Whatssapp gibi mesajlaşma alanlarını kullanabilirsin.
  • Ben Elrod gibi e-mail üzerinden bunu yaptım. Tek bir açıklayıcı mail ve karşımdakinden samimi bir geri bildirim ile.
  • E-mailde kendimi geliştirmek için farkında olmadığım özelliklerimi öğrenmek istediğimi belirten bir yazı hazırladım. Taslağını aşağıda paylaşacağım, eğer sen de bu çalışmayı yapmak istersen, bu taslağı istediğin gibi değiştirerek kullanabilirsin.
  • Seni farklı açılardan tanıyan, farklı rollerde tanıştığın kişilere göndermeyi unutma.
  • Ben maili, beni ileriye götüreceğini düşündüğüm farklı çevreden kişilere gönderdim. Benim listem, ailemden, iş arkadaşlarımdan, ilkokul, lise ve üniversite arkadaşlarımdan, hocalarımdan, daha önce yanında çalıştığım üst düzey yöneticime kadar 21 kişiden oluşuyordu.
  • Sen de göndereceğin kişileri özenle seçmeyi unutma.
  • Alacağın cevaplar beklenmedik olabilir ki amacımızda tam olarak bu. O nedenle bunu yapıcı bir eleştiri olarak kabulleneceğinden emin ol.
  • Eğer böyle bir çalışma, seni şu an üzecek ise hazır olduğun zamanı bekle.
  • Unutma sözlü değil bunu yazılı yap. Özellikle yüz yüze olduğunda cevaplar çarpıtılabilir ve karşıdaki duymak istediğini söylemek zorunda kalabilir.

E-mail Örneği

Merhabalar ….

Uzun süredir kendimi tanıma yolculuğundayım ve beni gerçekten tanıyan biri olarak senin benim hakkımdaki samimi görüşlerini de öğrenmek istiyorum. Senden alacağım geri bildirimler ile umuyorum ki kendimde göremediğim yepyeni şeyler öğreneceğim. Alınma darılma yok, merak etme. Sadece kendimi geliştirmek istiyorum ve senin bu konuda bana yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Kolaylık sağlamak adına, sana birkaç sorum var. Bunları samimiyetle yanıtlamak için bana birkaç dakikanı ayırırsan çok sevinirim.

Hayatımda geliştirmem gereken 3 alan sence nedir?

Beni tanımadan önce ve tanıdıktan sonra hakkımda değişen düşüncelerin var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Seni hangi yönlerden ileri taşıdığımı, hangi yönlerde negatif etkim olduğunu düşünüyorsun?

Çok teşekkür ederim. Sorular haricinde ekleyeceklerin de var ise lütfen benimle paylaş. Cevabını dört gözle bekliyorum

Sevgiler Jülide.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s