83/90 KÜÇÜK FARK

Bir Çin efsanesine göre, öğrenci merakla hocasına sorar.

Cennet ile cehennem arasında fark nedir?

Hocası gel sana gösteriyim der ve koca bir tepsi pilavın çevresinde toplanmış kişilerin olduğu bir odaya götürür öğrenciyi. Herkesin elinde tam tepsiye kadar uzanan kocaman bir kaçık vardır ama herkes aç ve mutsuzdur. Kaşığın sapının uzunluğu yüzünden kimse hiçbir şey yiyemiyordur.

Hoca yürümeye devam eder ve tamamen koşulların aynı olduğu başka bir odaya girerler. Bu odada tek bir fark vardır.

Herkes tok ve mutludur.

Öğrenci şaşırır ve sorar. “Anlamıyorum, buradakiler aynı koşullarda bu kadar mutluyken diğer odadakiler niçin bu kadar aç ve mutsuz?

Aralarında çok küçük bir fark var ama bu fark çok büyük sonuçlar doğuruyor. Fark ettiysen kaşıklar çok uzun olduğu için kimse kendi ağzına götüremiyor ama bu odadakiler birbirlerini beslemeyi biliyor.


Vericilerin alıcı ve dengeleyicileri geride bırakarak nasıl üst basamaklara geldiğini sorgulamaya devam ediyoruz.

Adam Grant’in de üstüne basa basa söylediği gibi vermek her zaman başarıya götürmeyebilir. Eğer kazancın diğer tarafın kaybetmesine bağlıysa yani kazan kaybet ilişkisi içindeysen vermek nadiren işe yarar. Öte yandan paylaşmanın, bazı tavizler vermenin mümkün olduğu yani Kazan kazan ilişkilerinin olduğu bir durumda vermek kazandırır.

Verici olmak 100 metre koşusu için iyi bir özellik değil ama bir maraton için değerlidir.

Adam Grant

Belçikalı tıp öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada, vericiler ilk yıllarında en düşük notları alan gruptaydı hatta vericilik ve alınan notlar arasındaki ilişki akciğer kanseri olmak ve sigara içmek arasındaki korelasyondan bile büyüktü. Araştırma bu noktada kalmış olsaydı eğer verici olmanın değerini görmemiz mümkün olmayacaktı fakat ilerleyen dönemlerde vericilerin notları diğerlerini geride bırakmaya başladı.

Kurmuş oldukları güçlü ve zayıf bağlar, aktif ve aktif olmayan iletişimler nedeni ile takım çalışmalarında güçlü iş birlikleri oluşturuyorlar. Kurulan bu çevre, herkesin daha büyük bir parça alabilmesi için ortadaki pastayı büyütmeye çabalıyordu. Araştırmalar, bir grubun içindeki vericinin varlığı grubun istikrarlı bir şekilde verici olarak davranmasına vesile olduğunu doğrular nitelikte. Yani işler kazan kazan çerçevesinde yürüyor. Birinin aldığı iyi notla diğeri başarısız olmuyor. Birlikte, uzun dönemli, cömert bir başarı ortamı kuruluyor.

Aralarında çok küçük bir fark var ama bu fark çok büyük sonuçlar doğuruyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s