DÜN NE YAPTIN?

Kiminle konuşsam, pandemiden beri zamanın hızla geçtiğini söylüyor. Geçen diye başlayan cümleler, 2 yıl hatta daha öncesini anlatıyor. 

Şu sıralar çok basit bir soruya verdiğimiz bir cevap, kafamı kurcalıyor.

Dün ne yaptın? 

Bir saniye durup bu soruya cevap verir misin?

DÜN NE YAPTIN?


Zaman, en değerli kaynaklarımızdan biri, bu bir gerçek. Dünya üzerinde belki de en adaletli şekilde dağıtılan ama bir o kadar da eksikliğini çektiğimiz bir kavram. Bazen, hayatın telaşında zamanın nasıl kaybolduğunu fark etmeden boşa harcıyoruz. 

Sana dün ne yaptığını sorsam “hiçbir şey” demek istemezsin heralde. Ama bu cümleyi öyle çok duyuyoruz ki çevremizden, kendimizden. 

Belki de bu cümleyi, zamanı gereksiz yere boşa harcamamızın bir hatırlatıcısı olarak kabul etmeliyiz.

Günümüzün hızlı tempolu dünyasında, sürekli olarak MEŞGULUZ ve zaman hızla geçiyor. Ama biri bize ne yaptın diye sorduğunda başımızı kaşıyacak bile zamanımız yokken ne yaptığımızı bile bilmiyoruz. Cevap, HİÇBİR ŞEY’den ibaret oluyor.

Bu cevap çok ama çok üzücü değil mi? Zamanın azlığından şikayet eden, hiç bir şeye yetişemeyen, tüm gün koşturan bizler HİÇBİR ŞEY cevabını hak ediyor muyuz gerçekten?

Geçmişe takılı kalmak, gelecek hakkında endişelenmek veya sürekli bir telaş içinde koşuşturmak zamanı boşa harcamanın en yaygın yollarından. 

Zamanın önünden koşarak, anıları ve deneyimleri göz ardı ederek, aslında hayatı kaçırıyoruz.

“Biri sana dün ne yaptığını sorduğunda hiçbir şey demek istemezsin.”

Belki de bu cümleyi, zamanı daha bilinçli bir şekilde kullanarak hayatın tadını çıkarmak için bir fırsata dönüştürebiliriz.

Zamanı boşa harcamaktansa zamanımızı değerlendirmenin yollarını aramalıyız.

Şu anın tadını çıkarmak, mindfulness ve meditasyon gibi anın içinde kalmayı deneyimlediğimiz pratikler, hobilerle meşgul olmak ve sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmek bu yollar arasında sayılabilir. İşte ise, yaptığın şeye odaklanmak, bir değer üretmek çok önemli. Dün ne yaptığının cevabı excelle boğuşmaktan ziyade o rakamların sana ne ifade ettiği olmalı belki de.

Unutma! Zaman geri dönüşü olmayan bir kaynak ve onu en iyi şekilde değerlendirmek senin sorumluluğunda. 

Bu nedenle, geçmişe takılıp kalmak veya geleceği sürekli düşünmek yerine, şu anın değerini fark etmek için çaba sarf et. 

  • Geçmişteki hatalarımızdan ders çıkar ama bedenin buradayken zihnini geçmişe zincirleme.
  • Geleceği planlarken şu anda bulunduğun bu değerli anı yaşa. 
  • Hayatın sana sunduğu deneyimleri keşfet
  • Anın güzelliklerini takdir et
  • Senin için önemli olan ilişkileri besle.

Zamanı boşa harcamaktan kaçınmanın bir yolu da her zaman üstüne basa basa söylediğim “önceliklerini belirlemek“. Kendine neyin gerçekten önemli olduğunu sor ve zamanı bu değerlere odaklanarak geçir. Ne kadar meşgul olursan ol, gerçekten istediğin bir şey için zamanın her zaman vardır. O şeyi gerçekten istiyor musun yoksa zamanımı bahane ediyorsun, yüzleş kendinle.

Sonuç olarak, bugün bu yazı bir şekilde önüne düştüyse, yaşadığın, deneyimlediğin zamanın önemini hatırla. Hayatın akışı içinde kaybolmaktan, oradan oraya sürüklenmektense şu anda bulunduğumuz anı değerli kılmak için çaba sarf et.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s