merhaba

90 Gün boyunca her gün yeni bir yazı

Birlikte Keyifli Bir Yolculuğa Hazır Mısın?


90 Gün 90 Uygulanabilir Bilgi

Son yazılar

Kariyer ve Özel Hayat Arasında Denge Kurma Stratejileri

Ertelediğin buluşmalar, iki arada bir derede, ayak üstü yediğin yemekler, trafikte ya da yürürken anca aramaya zaman bulduğun kişiler, karşındakini dinliyormuş gibi yapıp duymadığın cümleler, her ay başladığın iki gün süren diyetler, zaman bulamadığın heykel kursu, izin alamadığın, daha doğrusu izin almak için çaba sarf etmediğin o üç günlük tatil…

Devamını oku

DÜN NE YAPTIN?

Sana dün ne yaptığını sorsam “hiçbir şey” demek istemezsin heralde. Zamanın azlığından şikayet eden, hiç bir şeye yetişemeyen, tüm gün koşturan bizler; HİÇBİR ŞEY cevabını hak ediyor muyuz gerçekten?

Devamını oku

FENG SHUİ ELEMENTLERİ VE SEN

işilik testleri gibi bu elementler de tabii tam olarak seni anlatamaz. Birden çok elementin özelliklerine sahip olabilirsin ama kendin ve çevren için bir fikir edinmek açısından neden bakmayalım ki? Feng Shui öğretisinde elementlerin güçlü ve zayıf yönleri var tıpki kişiliklerimiz gibi.

Devamını oku

Özdisiplin

Özdisiplin, sadece okul, iş hayatı değil yaşam her alanında bize yardımcı olacak bir yeti. Özdisiplin geliştirmek için yapılacak 5 şey, 10 mucize gibi başlıklar atarak sana boş vaadler vermek istemiyorum çünkü özdisiplin öyle bir iki şeyle kazanılacak bir şey değil.

Devamını oku

Arkadaş Durgunluğu

Günümüzde, insanların birbirleriyle samimi arkadaşlıklar kurma konusunda zorlandığına dair birçok araştırma var. Hatta buna havalı bir ad bile vermişler. Friendship Recession ”Arkadaş durgunluğu”

Devamını oku

Dijital Detoks Kararları

Ama! Geçen hafta bir gün, saatlerin nasıl geçtiğini anlamadan, saatlerce sosyal medyada anlamsız videolar izledim. Gece uykusuz kaldığım gibi, o kadar saat ne ile zaman geçirdiğimi bile bilmiyorum. İyi ki böyle bir akşam oldu da kendimce bir farkındalık yaşadım diyorum.

Devamını oku

Sistem Kurulumu

Yapılacaklar listesi uzayıp gidiyor. Ay başı raporları, exceller, kredi kartı ödemeleri, doğum günleri, WhatsApp gruplarından gelen mesajlar, acil mailler, susmayan telefonlar, zoom toplantıları, trafikte kornalar … Hepsi acil, hepsi önemli. Bazen saate baktığımda beş olmuş oluyor, ben bugün ne yaptım, ne ara geçti bu kadar zaman diyorum?

Devamını oku

Mutluluğun Formülü

Stoacı Epiktetos, hayatı bir ziyafete benzetir. “Hayatı bir ziyafet sofrasındaymış gibi yaşamayı unutma der. Sofrada elden ele dolaşan bir şey görürsen, sıra sana geldiğinde elini uzat ve sen de yardım et. Sıra seni atlayıp geçti mi başkasına mani olma. Sıra sana henüz gelmedi mi? Önüne gelecek şeye duyduğun arzuya takılma, sabırla bekle diye öğütler.

Devamını oku

Her Gün Güneşinin Doğması Dileğiyle

Ne kadar tersi için duacı da olsak, güneşin doğmadığı sabahlarımız olacak. O güneş içimizde, ilişkilerimizde filizlenecek. Ve en sisli, fırtınalı günde bile bulutların arasından usulca gülümseyecek. Her gun güneşinin doğması dileğiyle.

Devamını oku

29 Yaşıma Benden Bir Not

Yaş aldıkça, yaşadıkça olgunlaşıyor, karakteri oturuyor insanın. 20 yaşımın başına baktıkça iyi ki yaptım dediğim bir çok şapşallığım, aptallığım var. Şu an yapmayacağım şeyleri yine olsa o yaşta yine yaparım.  

Devamını oku

Yeniliklerden ilk senin haberin olsun

Binlerce Kilometrelik Bir Yolculuk Bile Tek Bir Adımla Başlar

Lao tzu

BEN KİMİM?

Bilinmeyen adayı keşfe başladık bile, kendimize eşsiz bir yolculuğun ilk adımı için doğru zamanı bul. Dış dünyada fırtınalar kopabilir, teknen bir oraya bir buraya savruluyor olabilir ama yola sen yola çıktın unutma.

Devamını oku